اندازه گیری فلزات سنگین

بیشتر فلزات سنگین مانند کادمیوم، سرب و جیوه نه تنها برای حیات موجودات زنده ضروری نیستند، بلکه به علت سمیتی که دارند حیات آنها را دچار مخاطره میکنند. مشکلی که عموماً از فلزات سنگین ناشی می­شود آن است که پس از ورود به بدن جانداران از آن خارج نمی­شوند بلکه در بافتهایی مثل چربی یا استخوانها رسوب کرده و انباشته می شوند. این رفتار آنها موجب بروز بیماریها و ناراحتیهای فراوانی در جانداران میشود. بطور خاص در مورد انسان برخی اختلالات عصبی و سرطان ها از نتایج اثرات ورود فلزات سنگین به بدن است. از طرفی خاصیت تجمع پذیری فلزات سنگین در گیاهان و ورود آنها به زنجیره غذایی کنترل خطرات ناشی از آنها را سخت تر می کند. به معنای دیگر آلوده بودن خاک یا آب مورد استفاده در آبیاری محصولات کشاورزی به فلزات سنگین باعث می­شود این عناصر همراه با مواد غذایی مستقیماً وارد بدن انسان شوند یا بصورت غیر مستقیم پس از ورود به بدن چهارپایانی مانند گوسفند و گاو، به بدن انسان وارد شوند.

مخاطرات بهداشتی ناشی از عناصر سنگین (منبع: نشریه ۵۳۵ سازمان برنامه)

عنصر اثرات سوء
کادمیوم تجمع در کلیه ها و کبد، انعقاد پروتی ین اوره، گرفتگی مجاری ادرار و تسریع در پیدایش سنگ کلیه، پیدایش
امراض قلبی و فشار خون، دردهای استخوانی، اسهال، سرطان پروستات
باریم افزایش فشار خون، تحریک ماهیچه های قلب، بروز تشنج، ضایعات عصبی، بروز سرطان، نارسایی کلیوی
جیوه تجمع در کبد و کلیه، ایجاد مسمومیت در مغز، اختلال در سامانه اعصاب تا در حد مرگ
کروم عنصری است تجمعی: ورم ریه، ایجاد حساسی تهای پوستی
مس کم خونی در اطفال، ایجاد ناراحتی های کبدی، تهوع و استفراغ
سرب تولید دردهای استخوانی، التهاب دستگاه گوارش، تهوع و استفراغ، فلج، اختلالات مغزی
آرسنیک سرطان پوست و ریه، کم شدن وزن، اسهال، خستگی مفرط، ورم ماهیچه های چشم، تورم بدن
کبالت عامل گواتر و افزایش فشار خون
قلع و وانادیوم ایجاد عارضه در حلق، بینی و گلو

به همین دلایل آزمون مرتبط با اندازه گیری فلزات سنگین از طرف بسیاری از خریداران محصولات کشاورزی یا کارشناسان مرتبط با بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط تقاضا میشود. هم اکنون آزمایشگاه معتمد آرین فن آزما با استفاده از دستگاه پیشرفته ICP ودستگاه جذب اتمی که به شعله و کوره مجهز است می­تواند طیف وسیعی از فلزات سنگین را در نمونه های آب ،بافت جانوری و گیاهی، مواد غذایی ، میوه و سبزیجات و خاک شناسایی و با دقت عالی (ppb) اندازه گیری نماید.

اندازه گیری برخی فلزات سنگین تقریباً بصورت مستقیم انجام میشود اما برخی نمونه ها نیاز به تولید عصاره اشباع یا هضم دارند. جهت مشاهده فلزات سنگین قابل اندازه گیری در آب و پساب و خاک میتوانید به گواهینامه صادره از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مراجعه نمایید. و جهت مشاهده فلزات سنگین قابل اندازه گیری در مواد غذایی و میوه  و سبزیجات میتوانید به گواهی صادره از سوی اداره کل استاندارد استان تهران مراجعه نمایید. تفاوت این دو گواهینامه به علت روش اندازه گیری متفاوت و دقت مورد نیاز هر یک از آزمایشهای میباشد.

لطفاً قبل از ارسال نمونه به آزمایشگاه جهت اندازه گیری فلزات سنگین و آگاهی از شرایط نمونه برداری و ظرف و میزان نمونه و شرایط نگهداری با ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر لطفاً به صفحه فلزات سنگین مراجعه نمایید.

دستورالعمل سنجش فلزات سنگین در نمونه های آب و پساب

دستورالعمل سنجش فلزات سنگین در نمونه های خاک و رسوب

اندازه گیری فلزات سنگین

آزمایش فلزات سنگین در خون

اندازه گیری فلزات سنگین