آب گلخانه هیدروپونیک
در کشت هیدروپونیک کیفیت آب مصرفی اهمیت بیشتری نسبت به کشت سنتی دارد. برای دانستن علت این موضوع لازم است به مفهوم کشت هیدروپونیک توجه شود.

در کشت گیاهان به روش هیدروپونیک برخلاف روش رایج،خاک بستری برای نگهداری گیاه و رساندن موادغذایی به آن نیست. در این روش از مواد سبک بی اثری مثل پرلیت یا مشابه آن برای نگهداری وزن گیاه استفاده میشود. همچنین ریشه در تماس دائم با آب است. برای جلوگیری از انتشار بوی بد و پوسیدگی ریشه گیاه، همانند آکواریوم، پمپی هوا را به داخل آب تزریق میکند.مواد غذایی مورد نیاز گیاه نیز بصورت مایع به آب اضافه میشوند. به این ترتیب آب مصرفی در روش کشت هیدروپونیک علاوه بر رفع نیاز آبی گیاه، وظیفه انتقال مواد مغذی و ریز مغذی را نیز بر عهده دارد. به همین دلیل است است که کیفیت نامناسب آب براحتی میتواند گیاهان کشت شده در این روش را نابود کند.
به این ترتیب با توجه به اهمیت شدید کیفیت آب، به مالکان و بهره برداران گلخانه های هیدروپونیک اکیدا توصیه  میشود تستها و آزمایشهای مرتبط را بصورت ادواری انجام دهند. اما چه پارامترهایی باید سنجیده و آزمایش شوند؟ نوع پارامترها بستگی به نوع گیاه کاشته شده دارد. هر گیاهی به عنصر یا ماده خاصی احتیاج یا حساسیت دارد. بنابراین لازم است مالکان گلخانه های هیدروپونیک با توجه به نوع گل کاشته شده آزمایشهای مورد نیاز را درخواست دهند.

گلخانه هیدروپونیک

آب گلخانه هیدروپونیک

هیدروپونیک

در حالت کلی عناصری که گیاهان برای رشد به آنها احتیاج دارند به سه گروه اصلی تقسیم میشوند:

گروه اول: عناصری که گیاهان از هوا یا آب دریافت میکنند که شامل اکسیژن، هیدروژن و کربن است. در واقع گیاهان اکسیژن و هیدورژن را با جذب آب و کربن را با جذب دی اکسید کربن هوا دریافت میکنند.

گروه دوم: عناصر پرمصرف گیاهان که عناصر ماکرو  (Macro)هم گفته میشوند:

نیتروژن یا ازت (N)فسفر (P)،پتاسیم یا پتاس (K)،منیزیم (Mg)،کلسیم (Ca)،گوگرد (S)،

گروه سوم: عناصر کم مصرف گیاهان هستند که در مقایسه با دیگر عناصر به میزان ناچیزی از آنها احتیاج است. به این عناصر میکرو  (Micro)هم گفته میشود.

آهن (Fe)،روی (Zn)،مس (Cu)،کلر (Cl)،بُر (B)،مولیبدن (Mo)،منگنز (Mn)، سیلیس (Si) ،کبالت (Co)

در پایان ذکر این نکته ضروری است که در برخی مواقع تنها فقدان یا کم بودن برخی عناصر باعث تخریب گلها و گیاهان نمی شود بلکه در بعضی مواقع حضور بیش از حد آنها نیز مناسب نبوده و باعث آسیب دیدن محصول کشت شده میشود. لذا در زمان سنجش میزان عناصر موجود، هم سطح حداقل و هم سطح حداکثر باید مورد توجه کارشناسان قرار گیرد.
برای اطلاع از انواع آزمایش آب لطفا به صفحه مربوط مراجعه نمایید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آب گلخانه هیدروپونیک