اندازه گیری آلودگی هوا

اندازه گیری آلودگی هوا امروزه در تمامی شهرها و مراکز صنعتی تبدیل به یک ضرورت شده است. به همین منظور معمولا در شهرهای پرجمعیت یا صنعتی اندازه گیری آلودگی هوا با استقرار ایستگاههایی بصورت مستمر و آنلاین انجام میشود. علاوه بر اینها صنایع کشور موظفند در چارچوب طرح خوداظهاری در مبدا میزان آلایندگی خود را اندازه گیری و به سازمان حفاظت محیط زیست گزارش نمایند. پارامترهایی که معمولا در این اندازه گیریها سنجش میشود عبارتند از: گازهای منوکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسید گوگرد، ازن و ذرات کوچکتر از 10 میکرون و کوچکتر از 2.5 میکرون

اندازه گیری آلودگی هوا

آلاینده شاخص
تا حدود 20 سال پیش، مهمترین آلاینده شاخص هوا گاز منوکسید کربن و سرب بود. منبع اصلی انتشار هردو نیز موتورهای بنزین سوز بود. اما بتدریج با حذف موتورهای کاربراتوری و جایگزینی آنها با فناوری انژکتوری از یک طرف و همچنین حذف سرب از بنزین میزان این دو آلاینده در هوا بسیار کاهش یافت. در سالهای اخیر ذرات معلق آلاینده شاخص هوای شهرهای کشور شده اند.

ذرات معلق در هوا
PM2.5 :این ذرات دارای قطر دو و نیم میکرون و یا کمتر می باشند که تقریبا یک سی ام قطر موی انسان است و به ذرات ریز (fine) نیز شناخته می شوند. ترکیب شیمیایی ذرات بسته به محل، زمان و آب و هوا متغییر بوده و منابع انتشار آن شامل انواع فعالیت های احتراقی (وسایل نقلیه موتوری، نیروگاهی و غیره) و فرایندهای صنعتی می باشد. این ذرات هم به طور مستقیم تولید شده و هم به شکل آلاینده ثانویه در جو تشکیل می­شوند. بجز اندازه ذرات PM2.5 که طبیعتا کوچکتر از ذرات PM10 است. تفاوت مشخص موجود در ایجاد ذرات PM2.5 به شکل آلاینده ثانویه در جوّ زمین است. نکته مهم دیگر در مورد ذرات PM2.5 آنستکه اندازه گیری آنها برخلاف PM10 که از دهها سال انجام میگرفته است، ظرف چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

مطالعات پزشکی نشان میدهد ارتباط معنی داری بین قرار گرفتن در معرض ذرات ریز و مرگ زود رس ناشی از بیماری های قلبی و ریوی وجود دارد. ذرات ریز می تواند بیماری های قلب و ریه را تشدید کند و باعث آریتمی های قلبی( ضربانهای نامنظم)، حملات قلبی، مشکلات تنفسی، حملات آسم و برونشیت گردد. این اثرات می تواند منجر به افزایش مراجعان به بیمارستان و غیبت از مدرسه یا محل کار شود. افراد مبتلا به بیماری های قلبی و ریوی، سالمندان و کودکان بیش از سایر افراد در معرض تاثیرات سوء ذرات معلق هوا هستند.

اندازه گیری ذرات معلق و گازهای آلاینده هوا در آزمایشگاه معتمد محیط زیست آرین فن آزما انجام میشود. در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر یا درخواست نمونه برداری لطفا با ما تماس بگیرید.