فلزات سنگین سمی :از مجموعه فلزات سنگین چهار عنصر جیوه، آرسنیک ، کادمیوم و سرب بسیار سمی هستند. دیگر فلزات سنگین معمولا در دوزهای بالا موجب آسیب موجودات زنده میشوند اما چهار عنصر یاد شده در دوزهای اندک نیز بر موجودات زنده تاثیرات نامطلوبی دارند. به همین دلیل در هنگام شناسایی فلزات سنگین در آب، مواد غذایی یا خاک، چهار عنصر یاد شده به عنوان فلزات سنگین سمی در اولویت شناسایی و اندازه گیری هستند.

فلزات سنگین سمی

جیوه

جیوه در فعالیت گلبولهای قرمز خون و اکسیژن رسانی مانع ایجاد می‌کند و به علت کمبود اکسیژن،  فرد دچار خستگی، کم خونی و ضعف می شود. از سوی دیگر این فلز سمی، تمایل دارد در بافت مغز رسوب نماید، به همیم علت باعث بروز افسردگی، اختلالات روانی، اشکال در تمرکز و سردرد نیز خواهد شد. چنانچه این فلز از طریق مادر به جنین منتقل شود، عوارضی چون فلج مغزی، عقب افتادگی ذهنی و نقایص مادرزادی را در نوزاد ایجاد خواهد نمود.

آرسنیک

ارسنیک در حالت حاد موجب استفراغ، ناراحتی دستگاه گوارش و اسهال میشود. فردی که در دراز مدت در معرض آرسنیک حتی در مقادیر کم قرار بگیرد احتمال خطر ابتلاء به سرطان پوست، ریه، مجاری ادراری و مثانه و سرطان کلیه در او افزایش می یابد. همچنین تغییرات پوستی از قبیل تغییر رنگ  نیز از عوارض دیگر آرسنیک است. این عنصر سمی دارای اثرات سوئی بر سیستم عصبی است که علائم آن عبارت است از لرزش و سردرد است. تنفس آرسنیک نیز خطر ابتلاء به سرطان ریه را افزایش می دهد.

کادمیم

کادمیم همراه با خون جهت تصفیه به کلیه می رود. کادمیوم در کلیه تجمع یافته و باعث اختلال در فرآیند تصفیه خون می شود. این امر نهایتاً موجب دفع پروتئینهای ضروری و قند از بدن شده و به کلیه ها آسیب میرساند. دفع کادمیوم تجمع یافته در کلیه مدتها به درازا می کشد. از دیگر عوارض دیگر کادمیوم میتوان به شکستگی استخوان،عقیم شدن و نازایی،آسیب سیستم عصبی مرکزی، آسیب سیستم ایمنی و ناهنجاریهای روانی اشاره کرد.

 سرب

از اثرات مواجهه با سرب میتوان از قولنج، یبوست و کم خونی و درد مفاصل نام برد. سرب به سیستم اعصاب نیز آسیب میرساند بی خوابی، سردرد، توهم و هذیان ، ضربان نامنظم قلب خواهد شد در مسمومیتهای شدید نیز فلج عضلانی، تشنج، اغما را به همراه خواهد داشت. عوارض دراز مدت سرب نیز میتواند نقایص عصبی، عقب ماندگی ذهنی باشد.

آزمایشگاه اندازه گیری فلزات سنگین

آزمایشگاه دانش بنیان آرین فن آزما با استفاده از دستگاه جذب اتمی مجهز به سیستم کوره و شعله توان اندازه گیری این فلزات سنگین سمی جیوه ، آرسنیک، کادمیم و سرب را در نمونه های آب، خاک، مواد غذایی، بافت گیاهی ، بافت جانوری و انواع پسماندها دارا می باشد. لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر یا ارسال نمونه با ما تماس بگیرید.